صفحه اصلی > آزمایشگاه و بیوبانک 

دعوت شدگان می بایست به صورت ناشتا مراجعه و بعد از پذیرش به آزمایشگاه راهنمایی و نمونه های لازم از آنها گرفته می شود.                                                                                                            

در آزمایشگاه کلیه مراحل اجرایی نمونه گیری و جداسازی بر اساس استانداردهای بین المللی انجام می شود. در مجموع از هر شرکت کننده ۲۵ میلی لیتر نمونه خون ، شامل یک لوله Clot و سه لوله EDTA جمع آوری می شود. به دلیل تغییر سطح برخی از مواد موجود در خون یا سایر مایعات بدن بعد از غذا خوردن، ‌تمامی نمونه گیری های خون و ادرار به صورت ناشتا(۱2-۱0 ساعت ناشتایی) صورت می گیرد. نمونه گیری از افراد برای به حداقل رساندن نوسانات روزانه پارامترهای پاراکلینیکی  از ساعت ۷ تا ۹ صبح انجام می شود.

نمونه های اخذ شده بر اساس پروتکل کشوری به صورت سرم،پلاسما،خون تام و بافی کوت در دمای7۰- درجه سانتی گراد نگهداری می شوند.                                                                                           

این آزمایشگاه برای انجام آزمایشات روتین همچون قند خون ناشتا (FBS)، کراتینين، اوره، چربي خون، آزمايشات سلولي و ادراري در نظر گرفته شده است

 

نمونه گیری ادرار:                                                                                                                                             

امروزه می توان بیش از ۱۰۰ تست آزمایشگاهی مختلف روی نمونه های ادرار انجام داد ، که هر کدام  از آنها به منظور خاص و برای تعیین علت های مختلف بیماری های گوناگون انجام می شوند. از هر فرد به اندازه ۱۵ تا ۲۵ میلی لیتر نمونه ادرار تهیه می شود. از این مقدار ۱ میلی لیتر در دمای ۲۰- درجه سانتی گراد نگهداری می شود. هدف از ذخیره سازی نمونه ادرار در بیوبانک بررسی بیومارکرهای ژنومی، پروتئینی و متابولیکی در نمونه ها می‌باشد. آزمایش همچنین بر روی نمونه های اخذ شده، آزمایش روتین آنالیز ادراری ( گلبول های  قرمز، گلبولهای سفید،سلول های اپتلیال، سلول های پوششی سنگفرشی، ، اسپرماتوزا،‌میکرو ارگانیسم ها و کریستالهای ادرار ) انجام می شود. 

 

دستگاه اتوآنالایزر بیوشیمی

ا

دستگاه اتوآنالایزر هماتولوژی

دستگاه اولترا فریزر 70-

دستگاه اولترا فریزر 70- و دستگاه اولترا فریزر 20-

                                                                                                                                                    

هود آزمایشگاهی

 

نمونه گیری مو:

برای نمونه گیری از مو افراد مراجعه کننده ،نمونه مو از ناحیه پشت سر و از قسمت ریشه مو گرفته می شود. نمونه ها داخل زیپ کیپ های حاوی رطوبت گیر قرار داده می شوند.

نمونه گیری ناخن:

از ناخن جهت بررسی المانهای تاثیر گذار در بدن، در مدت  زمان طولانی استفاده می شود چون معمولا پس از تشکیل در معرض تغییرات متابولیک قرار نمی گیرد. هر ۱ میلی متر معادل ۱ ماه رشد ناخن می باشد و مهمترین مزیت آن غیر قابل تغییر بودن در مدت بیست سال است. نمونه های ناخن به تعداد انگشتان دست و پا از افراد گرفته می شود.